Havlíčkobrodský deník 28.7.2016
První oficiální zpráva - Vyšla v Havlíčkobrodském deníku 28.7.2016. Navzdory několika nepřesnostem, které nemusely být, první publicita projektu, který vzniká na náš popud a s naším organizačním a koordinátorským přispěním.
2 část článku - závěr
Havlíčkobrodský deník 27.6.2016
Havlíčkobrodský deník
Jihlavské listy 3.10.2015
Jihlavské listy o naší knize - Ocenění převzali 9.10. 2015 prof. Petr Čornej a Martin Langpaul, předseda spolku.
Havlíčkobrodský deník o výstavách 1415-2015
Příprava výstavy 1415-2015 - Článek v HB deníku 26.6.2014.
Havlíčkobrodský deník o stezce Jana Zrzavého 15.8.2014
Havlíčkobrodský deník - Necelé dva měsíce před 5. Jeníkovou špacírkou o nás napsali v HB deníku.
Napsali o nás v Cestě Vysočinou v květnu 2014
Cesta Vysočinou - Napsali o nás hezky v květnu 2014.
Článek v Cestě Vysočinou 6.11.2013
Cesta Vysočinou - Článek z 5.11.2013(?) nebo tak nějak.
Dva následující skeny jsou z Havlíčkobrodského deníku, který nám na jedné straně pomáhá, na druhé zase nepozorností mate čtenáře.
Okrouhlický erb - Článkem jsme na začátku září připomněli výročí Stížného listu, první pečeť Okrouhlice s erbem a připravovanou výstavu pro rok 2015, u jejíhož zrodu stojí naše sdružení.
Zde jsme čekali omluvu za chybu redakce v časovém údaji o konání špacírky. Marně.
Chyby a nepřesnosti v HB Deníku - Tento článek byl uveřejněn téměř zbytečně celý měsíc před akcí. Den předtím dokonce z nepozornosti napsali, že špacírka je 5. září! Místo opravy a omluvy následující den zveřejnili toto.Redakce se nevyznamenala.
Havlíčkobrodský deník, 14.6.2011, autor Petr Stránský
U základní školy byla slavnostně odhalena nová kovaná brána inspirovaná obrazem Kleopatra od Jana Zrzavého.
Autorem brány je umělecký kovář a akademický sochař Jan Komárek. „Myšlenka vytvořit pro okrouhlickou školu bránu ve stylu Jana Zrzavého vznikla zhruba před rokem, kdy mě oslovil Ladislav Langpaul z agentury Srdce Evropy,“ popsal počátky projektu autor brány Jan Komárek, který přednesl deset návrhů inspirovaných kresbami malíře Jana Zrzavého.
Zvítězila Kleopatra
Nakonec byl vybrán návrh s motivem obrazu Kleopatra. „Na zpracování brány jsem strávil dva měsíce v plném nasazení. Brána je převážně ze železa s povrchovou zinkovou úpravou, doplněna prvky z mědi a stříkaného bronzu,“ řekl Komárek.
Slavnostní otevření nové školní brány bylo součástí oslav 90. výročí založení Sokola a 115. výročí založení sboru dobrovolných hasičů. Konal se také sraz rodáků.
Při této příležitosti byla pokřtěna publikace „90 let Sokola Okrouhlice“, jejíž kmotrou se stala poslankyně parlamentu Jana Fischerová. Pro návštěvníky oslav byl po celý den připraven bohatý program.
Děti řádily v pěně
Pro zájemce byla připravena prohlídka obce, sraz vozů Veterán klubu Úsobí, ukázka hasičské techniky, vystoupení skupiny historického šermu, mažoretek, žonglerů, koncert dechové hudby, filmy nebo exhibiční utkání ve fotbale či volejbale. Po slavnostní schůzi s předáváním ocenění završila den oslav taneční zábava. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, ty se mohly vydovádět v pěně na beachvolejbalovém hřišti.
Odhalená brána - Jan Komárek starší a Jan Komárek mladší zavírají obě křídla "odhalené" brány. Je 11. června 2011, 14.58 hodin.
Zdeněk Pecha to chce vidět zblízka - Chce být u každého odhalení, i u brány, to je jedno. Zdeněk Pecha přijel až z Hradce Králové, aby posoudil, jestli je nová brána hodna toho být u školy, kam občas sám před padesáti pěti lety docházel.
Jana Zrzavého připomene nová naučná stezka
Okrouhlice - Občanské sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici získalo dotaci na vybudování poznávací stezky.
Skoro 320 tisíc korun mu na tento záměr poskytne Regionální operační program Jihovýchod.
Stezka začne v Okrouhlici, povede přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice, informovalzástupce sdružení Ladislav Langpaul. Dodal, že na trase stezky dlouhé 22 kilometrů bude rozmístěno 10 zastavení s informačními tabulemi. Na nich budou reprodukce malířových obrazů, inspirovaných konkrétním místem se základními daty malířova života a úryvky textů, které se váží k danému dílu. Trasu stezky protínají cyklotrasy a turistické trasy stezky, díky spolupráci s Klubem českých turistů bude zanesena také do map.
Poznávací stezka je součástí mnohostranných aktivit sdružení, mezi které patří péče o malířův rodný dům, publikační činnost, pořádání letní výtvarné dílny pro děti či turistického pochodu Jeníkova špacírka počátkem října. Cílem činnosti sdružení není pouze péče o připomínání slavného rodáka, ale rozvoj kulturních a společenských příležitostí pro obyvatele regionu a jeho návštěvníky, připomněl Langpaul.
Výstavba stezky bude zahájena v září, do provozu by mohla být uvedena ještě v letošním roce.
Autor:Jaromír Kulhánek
(Havlíčkobrodský deník 11.5.2011)
Ladislav Langpaul: Chvilky s Janem Zrzavým
Článek v Havlíčkobrodském deníku, 5.1.2011
Článek otištěný v týdeníku KNIHY, 1. týden 2011
Dva umělečtí velikáni zavítali minulou sobotu do městečka na Havlíčkobrodsku. I když ne osobně.
V Okrouhlici je na budově zdejší školy totiž k vidění výstava o životě a přátelství malíře Jana Zrzavého, který se tu narodil, a hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Tato expozice ale není k vidění poprvé. Na jaře už měla premiéru v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.
K části poličské expozice, která se týká slavného malíře, ppřispělo i občanské sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici.
?Od této spolupráce byl už jen krůček k myšlence přenést celou výstavu právě do Okrouhlice. Protože tady však chybí výstavní prostory, rozhodli jsme se ji uspořádat na stěnách školy, tedy na rodném domě Jana Zrzavého, upřesnil předseda sdružení Martin Langpaul.
Výstava, která byla díky vstřícnosti poličského centra a sponzorovi do Okrouhlice přenesena celá, se skládá ze sedmi panelů. Na nich jsou zachyceny celé životy obou umělců. A cestu si k ní našlo již mnoho návštěvníků.
?Těší nás, že o výstavu mají od jejího počátku zájem nejen místní obyvatelé, ale také turisté, kteří Zrzavého rodný dům rádi vyhledávají,? radoval se Langpaul.
Expozice je přístupná po celý den, vstupné se zde neplatí a potrvá až do konce letošního roku, kdy si v Okrouhlici připomenou sto dvacáté výročí narození zdejšího rodáka. A jaký bude její další osud? Podle předsedy sdružení by se mohla přesunout do útrob školy, kde v budoucnu možná vznikne podobné centrum, jaké funguje v Poličce.
(Jakub Janáček: Havlíčkobrodský deník 6.8. 2010)
Zrzavého dům nechátrá
Okrouhlice ? Jan Zrzavý, významný malíř minulého století, se narodil v Okrouhlici. Zde také stojí jeho rodný dům ? škola, jejímž prvním řídícím učitelem byl právě jeho otec.
I dnes se tady děti učí, měla by být ale postavena škola nová. Příznivci významného umělce se proto rozhodli nenechat jeho rodný dům zchátrat. ?Třetího září loňského roku jsme založili sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici. Naším cílem je pečovat o malířův rodný dům a jeho bezprostřední okolí po dobu, kdy zde funguje škola,? vysvětluje Ladislav Langpaul z komunikační agentury Srdce Evropy.
Sdružení navázalo partnerství s obcí Okrouhlice, a jakmile bude postavena nová škola, chce v rodném domě autora děl Kavárna či Motivy z Bretaně, zřídit muzeum a současně centrum zdejšího kulturního života.
?Nejvíce jsme se báli toho, že dům nakonec zchátrá, což jsme v žádném případě nechtěli dopustit. Dostali jsme příspěvek od Purkyňovy nadace. Byl spíše symbolický, padesát tisíc korun, ale pro nás to byla první vlaštovka ohlašující, že nás někdo bere vážně a chce pomoci,? říká s úsměvem Langpaul.
Díky podpoře Purkyňovy nadace se rozjela u okrouhlické školy první fáze prací pod vedením brigádníků z čela sdružení Jana Zrzavého. ?Opravovali a upravovali jsme exteriéry kolem jeho rodného domu, před školou jsme opravili zchátralou zeď, upravili prostranství, postavili jsme zde také informační tabuli a dva reflektory, které poprvé oficiálně svítily pátého listopadu v den malířova narození,? vypráví Langpaul.
Podruhé byl pak dům Jana Zrzavého osvětlen sedmého listopadu u příležitosti průvodu svatého Martina. ?Lidé tady v Okrouhlici byli nejdříve k našim snahám trochu skeptičtí, ale když viděli, že to má smysl, začali nám pomáhat. Třeba místní živnostník provedl tesařské práce, okrouhlický truhlář zase vyrobil zdarma část informační tabule, za což jsme moc vděčni,? míní Langpaul..
(Andrea Bartůňková: Havlíčkobrodský deník 19.11.2009)
Práce za čtvrt milionu
Brigádníci strávili pracemi kolem domu Jana Zrzavého neuvěřitelných 580 hodin, hodnota jejich práce tak přesáhla čtvrt milionu. Přispěla i obec a soukromí dárci. ?Dokud se v budově učí, zaměřili jsme se hlavně na exteriéry, zahradu, plot, nezpevněný příjezd. Chceme ve zvelebování okolí domu pokračovat i v příštím roce. Vše ale závisí na reakci nadací, kam jsme posílali žádost o granty,? plánuje Langpaul.
Sdružení požádalo o tři granty. ?Jedna z nadací, kterou jsme znovu oslovili, je Purkyňova nadace, která nám přispěla již letos. Její zástupci se byli dokonce na naši práci podívat a slíbili, že nějaký příspěvek určitě dostaneme. V druhém případě jsme úspěšní nebyli, takže máme ještě jedno želízko v ohni,? říká Langpaul. ? Máme přislíbenu i pomoc od obce, ale radost by nám udělala byť malá podpora místních firem?.
Sdružení také usiluje o to, aby se o životě Jana Zrzavého co nejvíce vědělo i v širokém okolí Okrouhlice. ?Snažíme se vstoupit do jednání s Galerií Vysočiny v Havlíčkově Brodě a máme uzavřeno partnerství s občanským sdružením v Krucemburku, kde je Jan Zrzavý pochován,? objasňuje Langpaul..
(Andrea Bartůňková: Havlíčkobrodský deník 19.11.2009)
Jan Zrzavý a Okrouhlice
Říjen a listopad jsou měsíce, kdy si připomínáme dvě základní data okrouhlického rodáka malíře Jana Zrzavého (5.11.1890?12.10.1977). Slavnému rodákovi, jeho památce, ale také rozvoji společenských a kulturních aktivit se věnuje nové občanské sdružení, které bylo v září založeno v Okrouhlici.
Mezi jeho iniciátory patří paní Mgr. Milena Hodboďová, ředitelka základní školy v Okrouhlici, kde se mistr Zrzavý jako syn prvního zdejšího řídicího učitele narodil a pan Jaroslav Noha (oba na snímku). Na vzniku sdružení se velkou měrou aktivně podíleli Ladislav a Martin Langpaulovi, kteří jsou vázáni k osobnosti Jana Zrzavého také příbuzenským vztahem.
Předsedou sdružení byl zvolen pan Mgr. Martin Langpaul. Mezi první úkoly patří úprava nejbližšího okolí školy, kvalitní informační tabule a navázání spolupráce s občanským sdružením v Krucemburku, odkud rod Zrzavých do Okrouhlice přišel.
(ML: Cesta Vrchovinou, listopad 2008)