Ohlédnutí za rokem 2019

Oslavili jsme desetileté trvání spolku. Co nám přinesl rok 2019 nového? Málo nebo hodně? Jak se to vezme.

  • Pochodovali jsme podesáté už opravdu tradiční JENÍKOVOU ŠPACÍRKOU.
  • Také jsme přidali kulatou desítku k JENÍKOVÝM ČERNÝM HODINKÁM.
  • A co nová sportovní akce pro místní i ty zpoza humen – JENÍKŮV PŘESPOLNÍK? Byl to sice pravda – 1. ročník, ale běh zaujal, a tak chystáme na rok 2020 další.

Naším hlavním cílem však zůstává – zachránit rodný dům malíře Jana Zrzavého a vybudovat v něm kulturní centrum místní komunity – Dům Jana Zrzavého. Přáli bychom si tu mít výstavní síň, společenské kluby, ubytovnu pro turisty, informační centrum a možná i knihovnu. To ale nebude zdaleka tak snadné, jak to vypadá. I když se to nesnadno píše, obec má jiné priority, vedle kterých kultura může vypadat jen jako bezedná díra na peníze.

To, že si nadšenci myslí, že kultura je pro lidi důležitá, snadno vyvrátí řeč neúprosných čísel a kolonek Má dáti/dal. Jenže ona kultura důležitá doopravdy je. Dělá z místa, kde žijeme, místo, kde žijeme RÁDI. A rádi žijeme tam, kde je víc věcí, které lidi SPOJUJÍ, než rozdělují. V tom je rozdíl mezi kulturou a politikou.

Toho si všimněte. Kultura nežene lidi proti sobě, dává vyniknout všem, je tolerantní. O to se budeme snažit v roce 2020. V roce 2019 jsme si to krásně vyzkoušeli od srpna do října. Výstava Zdeňka Valenty a Josefa Bartáka, dortíčky paní Drahozalové, víkendové setkávání rodin v „CAFÉ JENÍK.“ Byla to krása. Musíme sebou letos hnout, aby nebylo je na něco krásného vzpomínat.