Století republiky v Okrouhlici

Letošní Jeníkovu špacírku jsme pojali jako součást oslav 100letého výročí založení moderního českého státu – Československé republiky. Tradiční pochod se třemi stovkami účastníků se uskutečnil v sobotu 6. října a jeho trasa vedla kpomníkům padlých z1. světové války ve Vadíně a Babicích. V obou vsích se o slavnostní připomenutí obětí zasloužili příslušníci Sboru dobrovolných hasičů. Závěr patřil Okrouhlici a byl načasován přesně na 12 hodinu polední, kdy se po 40 letech opět rozezvučel zvonek vzámecké věži. (A od té doby zvoní dvakrát denně vždy vpoledne a 18 00 hodin).

 

 

Odhalení památníku v OkrouhliciOdhalení památníku v Okrouhlici - Pomník obětem dvou světových válek odhalil se starostou obce Okrouhlice Lubomírem Pospíchalem také náčelník generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata.

 

Památník obětem válekPamátník obětem válek - Autorem konečné podoby památníku je akademický sochař Jan Komárek. Nepravidelný nakloněný jehlan symbolizuje neustále přítomnou hrozbu válek i ve 21. století, deska se 14 jmény obětí připomíná hřbitovy padlých.

Jiří Šimek a Jan KomárekJiří Šimek a Jan Komárek - Snaha zbudovat pomník je stará déle než půl století. Autorem staršího návrhu je ing. Jiří Šimek (uprostřed), jeden z nejstarších obyvatel Okrouhlice, výslednou podobu ztvárnil Jan Komárek (vpravo).

 

Když umlkl, starosta obce Lubomír Pospíchal a náčelník generálního štábu České armády generál Aleš Opata slavnostně odhalili pomník obětem 1. a 2. světové války, situovaný ve středu obce, pár kroků od zámecké budovy. Jeho autorem je sochař Jan Komárek. Na pomníku jsou uvedena jména, na jejichž seznamu jsme pracovali skoro dva roky.

 

100 let Československa100 let Československa - Že jim to sluší? Nejen že přišly v dobových kostýmech, ale hlavně se podílely na výstavce dokumentů, předmětů a fotografií z doby první světové... Lucie Guričová s dcerou madlenkou

 

 

Odpoledne pak pokračovalo společenským setkáním u sokolovny se zpěvem souboru Lipnických žena hudbou, kterou obstarali oblíbení Dolnoměstští heligonkáři.

Zpívající dámy s LipniceZpívající dámy s Lipnice - U sokolovny to rozjela skupina Lipnických žen svižnými, inteligentními a tedy věčně živými písničkami W+V a Jaroslava Ježka.

Slavnost ve Vadíně v 10 00Slavnost ve Vadíně v 10 00 - V 10 hodin dopoledne došli účastníci 9. Jeníkovy špacírky do Vadína. Jan Merunka přečetl jména padlých vojáků v 1. světové válce.

 

Čestná stzráž v BabicáchČestná stzráž v Babicách - Druhé zastavení 9. Jeníkovy špacírky bylo u pomníku padlých v Babicích.

Potomci a předkovéPotomci a předkové - Předkové Zdeňka Coufala a jeho rodiny byli tenkrát jistě u toho.
Nevím, co by říkali "okrouhlickému kroji", jak ho vidíme na fotce, ale ze svých potomků by měli určitě radost.