Nově nalezené foto - světový unikát

Při právě probíhající výstavbě kanalizace v dolní části Okrouhlice nedaleko míst zvaných "Na Skalce" byla při výkopu nalezena středně velká truhla s velmi otráveným obilím. Po ohledání truhly členové našeho spolku zjistili, že obilí zde bylo umístěno proto, aby obsah truhly nepodlehl potkanům. Myslíme si, že to můžeme říci již otevřeně, ale potkanů v blízkém okolí malebné říčky Sázavy v Okrouhlici žijí celé rodiny.

Nález v truhle byl světového významu

Po odborném odstranění jedovaté ochrany obsahu truhly (za použití rukavic, bezpečnostních hygienických tyčí a respirátorů třídy FFP4) jsme narazili na obsah světového významu. Byla zde slonovinou zdobená truhlička z ebenového dřeva, ve které je bohatá korespondence s mladým malířem Janem Zrzavým a českým velikánem česko-rakouského původu Jaroslavem Cimrmanem.

Jara Cimrman Tour de France 1910

Na jedné z fotek je zachycen Jan Zrzavý, jak přihlíží odhalení Cimrmanova vynálezu, se kterým málem vyhrál sedmý ročník Tour de France v roce 1910. Fotografie zachycuje rovněž českého vynálezce, který byl však nakonec ze závodu diskvalifikován po té, co náročné alpské etapy vyhrával s více než hodinovým předstihem před vedoucím pelotonem. Ač se chtěl hrdý vynálezce na fotografii zvěčnit společně s Janem Zrzavým, nestihl se při fotografování prostřednictvím samospouště (vlastní vynález) zařadit před hrdé soutěžící Tour de France 1910. Společně s Janem Zrzavým tak Cimrman stojí zcela vzadu a jejich obličeje jsou takřka nerozeznatelné.

Zapišme si tento dnešní objev k dalším milníkům dějin českých. A nezapomeňme si při tom dobře poznamenat i dnešní datum.

Odkazy

E-shop

Lipnická bible - štít víry v neklidných dobách pozdního středověku

O spolku

Jan Zrzavý